Kokosovník orechoplodný, ľudovo kokosová palma

Kokosovník orechoplodný (lat.Cocos nucifera L.) je palma z čeľade arekovitých, pôvodom pravdepodobne z juhovýchodnej Ázie, pestovaná v tropických oblastiach na brehoch morí a veľkých riek. Pestuje sa pre svoj plod, respektíve jeho semeno, nazývané kokosový orech. Strom dorastá do výšky až 30 metrov, v kmeni býva často prehnutý. Kmeň je pokrytý hustými kruhovými jazvami, listy podlhovastého tvaru vyrastajú na vrcholku palmy, sú dlhé až 6 metrov a uprostred majú silnú tenkú žilku. Stopka dosahuje dĺžku až 1 m. Kvety sú žltej farby a vyrastajú v dlhých latách z pazúch listov, sú samčie aj samičie, rastlina je samoopelivá. Kokosová palma má všestranné využitie, ale pestuje sa predovšetkým pre svoje výnimočné plody „kokosové orechy“. Kokosový orech, dutý nepukavý plod kokosovníka orechoplodného, nie je z botanického hľadiska orech, ale ovocie (kôstkovica). Orechy rastú na vrcholku kokosovej palmy, ktorá dáva plody až po siedmich rokoch rastu. Ročne na jednej palme môže vyrásť 5 až 150 plodov.

Plody sú zelenkavé až oranžovo žlté, vajcovitého tvaru. Vrchná vrstva sa z nich lúpe (kokosy sú obalené vláknitým obalom s kožovitou vrstvou, tento obal im umožňuje pučanie). Na vrcholku pevnej škrupiny kokosu sa nachádzajú tri otvory, ktoré majú špecifickú funkciu počas rastu a klíčenia semena. Dva slúžia ako miesta, kadiaľ prechádzajú vyživovacie cievne zväzky do plodu. Počas zrenia plodu postupne zarastajú pevnou a tvrdou blanou. Tretia diera je prekrytá len tenkou blanou, pretože slúži pre prerážajúci klíček kokosu. Teraz si vysvetlime rozdiel medzi mladým kokosovým orechom a starým, dospelým dobre známym klasickým, hnedým kokosovým orechom, ktorý má tvrdú škrupinu, vo vnútri trochu kokosovej vody a bielu dosť tvrdú dužinu, s ktorým sa môžeme stretnúť hlavne v supermarketoch. S týmito orechmi mám veľmi zlé skúsenosti. Problémom je dostať sa dovnútra tohto kokosového orecha a keď sa to s námahou podarí, zistíte, že vnútro je pokazené, voda je odpornej potuchnutej alebo prekyslenej chuti a dužinu v tom prípade sa už ani nepokúšam nejako využiť. Moja skúsenosť je, že z dvadsiatich orechov „možno“ jeden bude dobrý. Takýto orech vám môže prinajmenšom spôsobiť žalúdočné a črevné problémy v horšom prípade s exotickou candidou alebo kvasinkami budete bojovať veľmi dlho. Rozdiely sú medzi nimi ale ďaleko obsiahlejšie, hlavne z pohľadu nutričných hodnôt a vo forme využitia ich obsahu.

Liečivé čaje, zdravé potraviny, EKO kozmetika - Bioobchods.sk

Nutričná hodnota v kokosovej dužine a kokosovej vode mladého kokosu je dosť odlišná od nutričnej hodnoty starého, dospelého kokosového orecha. Kokosová voda z mladého kokosa patrí medzi najzdravšie prirodzené tekutiny na svete. Má výborné izotonické účinky a je tým pádom skvelou náhradou bežných izotonických (majú rovnaké množstvo iónov – rozpustných častíc (solí, cukrov) ako plazma) nápojov. Je vhodná najmä pre športovcov a ľudí s väčšou fyzickou aktivitou alebo v rekonvalescencii. Je príjemne osviežujúca, má hydratačné účinky a navyše skvele chutí. Okrem toho má antibakteriálne a antivírusové účinky. Obsahuje predovšetkým vodu, sacharidy, vápnik, draslík, horčík, sodík, vitamín C, vitamíny skupiny B (okrem vitamínov B6 a B12) a malé množstvo tukov. Pod tvrdou škrupinou orecha sa nachádza biela dužina. Zloženie drene kokosového orecha sa mení so stupňom jeho zrelosti. U nezrelého ovocia (6 – 7 mesiacov) je želatínová, obsahuje veľké množstvo vody a má nižšiu nutričnú hodnotu. Dozrievaním dreň tvrdne, stráca vodu a výživné látky sa viac koncentrujú. A práve z tejto tvrdej dužiny sa vyrába kokosové mlieko, niektorí si ho zamieňajú s kokosovou vodou čo je samozrejme nesprávne. Kokosové mlieko sa vyrába z mletej bielej dužiny kokosa, do ktorej sa zapracuje horúca voda. Vysoká teplota dokáže vyextrahovať oleje a aromatické látky z kokosových vlákien. Získané kokosové mlieko obsahuje asi 17% oleja. Rovnakým spôsobom sa vyrába aj kokosový krém alebo smotana, mení sa len pomer vody, tuku a kokosovej dužiny. Z kokosového mlieka dosladeného palmovou šťavou pre vyšší obsah alkoholu sa vyrába destilát známy pod názvom „arak“.

Liečivé čaje, zdravé potraviny, EKO kozmetika - Bioobchods.sk

Kokosové mlieko nie je žiadnym novodobým vynálezom. V oblasti trópov a subtrópov, hlavne v juhovýchodnej Ázii, Tichomorí, Karibiku, Južnej Amerike, juhovýchodnej Afrike a na Madagaskare je používané už po stáročia pri varení polievok, omáčok a karí ako aj pečení rôznych dezertov. V modernej kuchyni sa používa aj ako súčasť kokteilov. Známa je napr. Piña Colada. Kokosové mlieko je alternatívou pre ľudí trpiacich alergiou na živočíšne mlieko, intoleranciou laktózy, pre tých, ktorí živočíšne mlieko nepovažujú za zdravé a pre ľudí, ktorí nechcú konzumovať živočíšne mlieko z filozofických, náboženských či etických dôvodov (napr. vegáni). Kokosové mlieko je vhodné konzumovať pri premnožení kvasiniek v organizme. Samozrejme je nevhodné pre alergikov na kokos. Kokosové mlieko neobsahuje trans-mastné kyseliny. Štúdie, ktoré preukázali negatívne účinky kokosového tuku na zdravie boli vykonávané s čiastočne hydrogenovaným (stuženým) a rafinovaným kokosovým olejom. Ich závery sa teda nemôžu vzťahovať na kokosové mlieko a za studena lisovaný kokosový olej. Prevažnou časťou tukov kokosového mlieka sú síce nasýtené tuky, ale väčšinu z nich tvoria triglyceridy (zlúčeniny glycerolu a mastných kyselín) so stredne dlhými reťazcami. Tie nespôsobujú kardiovaskulárne ochorenia, nemajú negatívne účinky na zdravie. Dokonca sú zdraviu prospešné, majú vyššiu sýtivosť než ostatné tuky. Sú podobné tukom materského mlieka. Mastné kyseliny so stredne dlhými reťazcami obsahujú 8 až 14 atómov uhlíka. Pre ich trávenie nie je potrebná žlč. Sú teda veľmi dobre stráviteľné, vstrebávajú sa v tenkom čreve priamo do krvi bez nutnosti štiepenia a reesterifikácie. V pečeni ľahko oxidujú a slúžia ako zdroj energie. Neukladajú sa do tukového tkaniva, nezvyšujú hladinu LD cholesterolu, majú protizápalové účinky a podporujú správnu funkciu imunitného systému. Polovicu mastných kyselín kokosového mlieka tvorí kyselina laurová. Tá má baktericídne účinky a zvyšuje vstrebateľnosť vápnika a horčíka.

Zloženie kopry (dužiny) a kokosovej vody %/100 g:

zložka kopra % kokosová voda %
voda 3,3 95
bielkoviny 3,6 0,7
tuk 39,3 0,2
uhľovodíky 52,3 3,7
vláknina 4,1 1
vitamín C 0-7 5,3
vápnik 5,4 3
fosfor 23,9 2,5
železo 36 3
sodík 0,4 2,4
draslík 16,3 5,3
Sušený strúhaný kokos sa v potravinárstve často používa ako dekoračná a aromatická prísada na sladké pochutiny ako sú zákusky a torty. Kokos je zdrojom aj kokosovej múky a kokosového oleja. Kvalitný kokosový tuk sa získava mechanickým lisovaním priamo na plantáži. Je prirodzene v tuhom stave, bez toho, aby musel byť stužený. Nie je snehovo biely, pretože nie je bielený. Typická kokosová vôňa sa odstraňuje podusením kokosového tuku na pare. Keďže je tento tuk vďaka svojmu zloženiu tepelne najstabilnejší zo všetkých dostupných olejov a tukov, hodí sa k úpravám pri vysokých teplotách. Tuk neprská, nepení a je výborný na pečenie a vyprážanie. Vďaka svojmu výnimočnému zloženiu je kokosový olej označovaný ako prírodné antibiotikum. Kokosový tuk narúša bunkovú stenu baktérií, plesní a vírusov, používa sa preto aj ako hojivá masť. V kozmetike sa využíva v telových mliekach, sprchových géloch a niekedy aj vo vôňach. Ako telový olej je ideálny pre suchú a citlivú pokožku, ktorú hydratizuje, zjemňuje a chráni.

Ešte mi nedá nespomenúť kokosový cukor, ktorý sa v dnešnej dobe považuje za zdravšiu náhradu rafinovaného bieleho cukru. Tento cukor si netreba zamieňať za palmový cukor, pri ktorého výrobe sa používa odlišný technologický postup a má iné nutričné zloženie. Kokosové palmy majú skutočne široké a absolútne využitie. V mnohých častiach sveta je ich význam intenzívne vnímaný, sú uctievané, či sú symbolom národa.